A Japán felsőkategóriás Okuma gépek számos, a világpiac minden szereplője által elismert előnye mellett talán a legfontosabb a folyamatos, piaci igényekre és trendekre szabott műszaki fejlődés. Ennek egyik, kétségtelenül leghitelesebb forrása az a gyárkomplexum, ahol teljesen automatizált, tiszta környezetben Okuma gépek gyártják az Okuma alkatrészeket. Itt állja ki a hároméves próbát minden fejlesztés, mielőtt az európai piacra kerül.
Így lehetséges, hogy már a hazai vállalatok számára is elérhető az Okuma MCR-BV portál gépe, ami jónéhány műszaki előnyt sorakoztat fel, ezzel még több iparágat kompromisszumok nélkül kiszolgálva.
Az új, nagyobb nyomatékot és magasabb kimeneti teljesítményt biztosító főorsó lehetővé teszi az akár 1,170 cm3/min kapacitással történő anyagleválasztást (C45 anyag esetén). Mindezt az alapkivitelben is 6.000-es fordulatú főorsóval éri el, aminek a teljesítménye 43/37/30kW. Ehhez társul a maximálisan 1.400Nm-t meghaladó nyomaték, amivel a nagyolási eljárások jóval kevesebb időt vesznek igénybe.
Ez pedig azon túl, hogy a vevő számára rövidebb átfutási időt jelent a gyártásban, kevesebb ideig tartó energiafelhasználással is jár, azaz a gyártásnak a költsége is csökken.
Az MCR-BV portálgép munkatere megnövekedett a korábbi verzióhoz képest. Ez jelenti egyrészt a munkaasztal méreteit, másrészt a löketek hosszát is.
Példaként hozva a 30 x 50 -es típust, az X löket hossza 200mm-rel, míg az oszlopok közti hasznos szélesség 100 mm-el lett több.
De hogy a nagyobb munkatér ne jelentsen hosszabb utazási időket, az MCR-BV gyorsjáratai radikálisan növekedtek. Az X tengely esetén ez 30m/percet elérve megkétszereződött.
Az Y tengelyt nézve a 32m/perc pedig 1.6 -szoros a növekedés.
Az Okuma ügyfeleit megkérdezve elsők közt említett vitathatatlan előny, hogy a kiemelkedően magas teljesítményért nem kell áldozni a pontosság oltárán. És, hogy ebben is mindig van fejlődési lehetőség, arra tökéletes bizonyíték az MCR-BV.
A pontosság elérésének alaptényezői a szerszámgép vázának merevsége, a hőmérsékleti változások okozta deformációk és mozgások csökkentése, valamint a fejlett szoftverek és vezérlő.
A hőstabil szerkezet fontosságát kevesek közt az Okuma elsőként felismerve fejlesztette a fizikai korlátok által elérhető legmagasabb szintre. A több, mint egy évszázados tapasztalat, a rengeteg kísérlet és érdemi vásárlói visszajelzés mára azt eredményezte, hogy a gép öntvény vázának kialakítása, hőmérsékleti gócpontok létrehozása úgy került kialakításra, hogy a lényegesen kisebb, de kényszerűen létrejövő termikus mozgások lineárisak, mérhetők és kontrollálhatók legyenek.
A Thermo Friendly Premium funkcióval, a mérőlécekkel és a 3 dimenziós kalibrálási funkcióval szerelt Okuma MCR-BV újra fogalmazza a hosszútávú pontosság fogalmát.
Az Okuma két úton közelíti meg a hőmérsékletváltozás problémakörét.
Vannak a szoftveresen kezelhető változások, mint a normál értékű üzemi hőmérsékletváltozás, vagy a gép működéséből, felmelegedéséből adódó termikus változások. Ezeket a Thermo-Friendly Concept képes szigorú tűréseken belül tartani. Ez egyrészt magasabb gyártási pontosságot tesz lehetővé, másrészt lerövidíti a gép pontos működéséhez szükséges melegítési időt, azaz lehetővé teszi a gépkihasználtság növelését.
Az Okuma nagyméretű szerszámgépeire fejlesztett TAS-C2, azaz „Thermo Active Stabilizer” funkció a garancia arra, hogy a környezeti hőmérséklet változásai ne eredményezzék a gyártás pontatlanságát. De működő megoldás van arra is, hogy a hőtágulás miatt bekövetkezett asztalméret változás még nagy munkadarabok esetén se eredményezzen hibát a gyártásban.
Másik megközelítésben a környezeti hőmérséklet változásának lehet egy olyan szintje, ami sem hardveresen sem szoftveresen nem kézben tartható. Ilyen lehet a szélsőséges hőmérséklet ingadozás, vagy szél, ami adott esetben nem is a teljes gépvázat terheli, hanem csak adott pontjára koncentrál. (pl. mennyezeti bevilágítók miatt)
Az „Accuracy Stability Diagnosis” segítségével a szerszámgép folyamatosan ellenőrzi a működést befolyásoló hőmérsékleti tényezőket, és ha az szoftveresen nem kordában tartható, hibaüzenetben hívja fel a gépkezelő figyelmét a problémára. Így a nagyértékű selejt alkatrész gyártása elkerülhetővé válik.
A gép rendelkezik szoftveres segítséggel a tengelyek összeadódó, ún. volumetrikus hibáinak felderítésére és kompenzálására. A feladat elvégzése egyszerű, speciális tudást nem, csupán némi gyakorlást igényel. A használatát indokolja egyrészt a gép alatti betonalap mozgása, vagy a gép nem rendeltetésszerű használatából bekövetkezett ütközés is.
A folyamat lényege, hogy egy „Accuricy master”-nak keresztelt speciális mérési segédeszközzel, és a gépre telepített mérőfej segítségével megtörténik a méréssorozat, melynek kiértékelését és a kompenzálást a vezérlő automatikusan végrehajtja.
Az OKUMA Japán piacon szerzett világelsőségét kétségtelenül a portálgépeinek köszönheti. És bár az európai gyártócégek számára a magas műszaki színvonalat képviselő japán gyártó nem elsősorban ezekről a gépekről ismert, megfigyelhető a portálgépek növekvő népszerűsége. Az ok kétségtelenül a rendkívül magas műszaki tartalom, amire a most piacra került MCR-BV nyomatékosan ráerősít.